Opublikowany przez: Kasia P. 2014-11-04 09:35:35
Od kilkunastu już lat wiemy, że jak naśladujemy innych, to na tym zyskujemy. Pokazano to na przykład w restauracji, gdzie kelnerka naśladująca słowa klientów podczas składania zamówienia wynagradzana była wyższymi napiwkami. Zauważmy jednak, że rada płynąca z badań gastronomicznych jest stosunkowo trudna do zastosowania. Niewiele jest sytuacji społecznych, gdzie przez bardzo długi czas możemy kopiować to, co mówi druga osoba. Z tego powodu badacze postanowili wziąć pod lupę naśladownictwo niewerbalne: zachowań i gestów.
Naukowcy zaangażowali do badania pracowniczkę sklepu z kosmetykami. Przychodzący tam klienci obsługiwani byli przez ekspedientkę, która naśladowała (lub nie) zachowania niewerbalne kupujących (gestykulacja, wychylenie się nad testerem, wystawą). Badacze chcieli dowiedzieć się, ile klienci zostawiali w sklepie pieniędzy oraz jak chętnie wrócą w przyszłości do sklepu. Dodatkowo poproszono o subiektywną ocenę obsługi.
Wyniki pokazały, że naśladująca ekspedientka zarabiała najwięcej (prawie 160 złotych). Była też najlepiej oceniana. Dla porównania, kiedy ta sama sprzedawczyni przestawała naśladować klientów, to ci zostawiali w kasie ponad trzykrotnie mniej (ledwie około 50 złotych). Co ciekawe, okazało się, że nie da się mimikrą wpłynąć na chęć powrotu do sklepu. Oznacza to więc, że naśladowaniem możemy zwojować jedynie natychmiastowy zysk.
Co się stanie, jeżeli ekspedientka zacznie zachowywać się przeciwnie do gestów kupującego? Może naśladownictwo jest irytujące i lepiej koncentrować się raczej na zachowaniach przeciwnych (np. jak ktoś się nachyla, to my się odchylamy)? Wyniki wskazują, że zachowania przeciwne wypadały nawet gorzej niż nie robienie niczego (powstrzymywanie się od naśladowania).
Jeśli więc zależy nam na sprzedaniu czegoś drugiej osobie, albo po prostu chcemy zyskać czyjąś przychylność, stańmy się na moment jak kameleon, naśladujmy jego każdy gest!
mgr Małgorzata Osowiecka – doktorantka Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich w SWPS, wykładowca na sopockim Wydziale SWPS, laureatka konkursu „Studencki Nobel”.
Czytaj więcej na blogu Strefa Psyche SWPS>>
tak, zawsze wymusza na mnie dodatkowe rzeczy |
|
44,4% |
nie |
|
11,1% |
tylko czasami |
|
44,4% |
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.